“DERİN İLİŞKİ” SEMİNERLERİ

İlişkiler güzel hislerin ve olumlu düşüncelerin yoğunluğunda başlar. İlişkinin günlük hayatın bir parçası olmaya başlaması, yakınlaşmanın artması ile uyuşmazlıkların ortaya çıkması kaçınılmazdır. Bunun getirdiği üzüntü, incinme, kızgınlık, kıskançlık, öfke gibi hisler ilişkiyi yorar. Böyle olunca bazı ilişkiler daha başlamadan biter. Bazı ilişkiler iki kişinin yalnızlığında sürer. Derin ilişkide ise bu olumsuz hisler çiftin kendilerini tanıması, kendi bireysel dönüşümlerini gerçekleştirmesi için araç olarak kullanılır. Derin ilişkide uzun soluklu ideal, mutlu bir ilişki birlikte inşa edilir.

“Derin İlişki” atölyeleri 4 farklı ve bütünleyici başlık altında ilişkileri araştırmak için tasarlanmıştır.Çalışma pratikler ve grup egzersizleri içermektedir.

Derin İlişki: Derin Bağlılık

Bizi çıkmaza sokan süreçlerden kendimizi ve ilişkimizi nasıl çıkaracağımızın yolları ilişkilerde yüzeyde ve derinde görülen alışkanlıklardan ve ilişkinin dinamiklerden geçer. İlişki içerisinde derin bağlar kurulup, duygusal alan güçlendirildikçe sorunlar ile baş etmek kolaylaşır.

Derin bağlılık söz vermek değildir. “Biz”i devam ettirmek adına “ben”den vazgeçmek değildir. Kendi geçmişinin ve hayat örüntülerinin esiri olarak ilişkiye devam etmek değildir. “İdare etmek” değildir. Derin bağlılık öncelikle kendimizle derin bağlılığı gerektirir. Kendi hikayelerimizle samimi olmayı, davranış ve ifade alışkanlıklarımızın köklerine merakla bakarak ilerlemeyi, şefkatte ve merhamette nefes almayı, kapsayıcı ve verici olmayı, güvende hissetmeyi gerektirir.

Derin bir ilişki için derin bir bağlantı gerekir. Derin bağlılık içinse derin bir bakış gerekir. İki kişi kendi yaşamlarına ve diğerinin yaşamına merak ve şefkat ile bakabildiğinde, hikayelerini kabullenerek ve dönüşümü isteyerek evet dediklerinde derin bağlılık çıka gelir. Burada derin mevcudiyet vardır. Burada acıya ve olmakta olana açılmak vardır. Burada seçim yapmak vardır. Burada sınırlar vardır ve sınırlar olgunlaşmamış bir ilişkiye kısıtlayıcı görünürken, olgunlaşmış ve derin bir ilişkiye özgürleştirici görünür. Burada ilişki bir simya kazanına dönüşebilir. Burada genişleme, büyüme ve bağımsızlaşma olasılığı vardır. Derin bağlılığın temelinde güven nefes alır.

Derin İlişki: Derin İletişim

İçinde bulunduğum ilişki kalbime ve vizyonuma gerçekten de hizmet ediyor mu?

Ben bu ilişkide ne istiyorum? İlişkimde neyin var olmasını, neyin can bulmasını istiyorum?

Samimi ve yakın ilişkiler kurarken merkezimde durmak nasıl mümkün?

Yakın ilişkilerde iletişim alanında pek çok zorlukla karşılaşabiliyoruz. Samimiyet kurmak isterken korkularımız, utançlarımız ve endişelerimiz nedeniyle istediğimiz ve özlem duyduğumuz ilişkiler kuramıyoruz. İletişim kazaları nedeniyle bir çok ilişki derinleşemeden sonlanıyor.

İkili ilişkilerde yaşanan sorunları azaltmak üzere tasarlanan Derin İletişim atölyesi Şiddetsiz İletişim yöntemleri ve Beden Terapi araçlarını kullanarak oluşturulmuştur.

Çalışma pratikler ve grup egzersizleri içermektedir.

Derin İlişki: Derin Gölgeler

Hayatınızın kontrolünü kaybettiğinizi düşündüğünüz oldu mu hiç? Potansiyelinizi gerçekleştiremediğinizi ya da bazı zamanlar öfkeyle ya da kızgınlıkla baş edemediğinizi, birisinin sizi ele geçirdiğinizi fark ettiniz mi?

Bazen hayatımızın başkası tarafından yönetildiğini fark ederiz. İstediğimiz cümleleri kuramaz, istediğimiz tepkileri veremez ya da istediğimiz seçimleri yapamayız. Seçtiğimiz eşlerimizi tanıyamaz hale geliriz ve yıllar sonra “bilinmeyen yüzlerini” bize gösterdikleri fikrine kapılırız. Bu doğrudur, çünkü içimizde pek çok kişi taşırız.

Bu çalışmada, hayatlarımızı gizliden gizliye yöneten “gölge ben”leri keşfe çıkıyoruz. Bu gölgelerle nasıl temas edeceğimizi, hayatımızın gücünü tekrardan nasıl elimize alacağımızı araştıracağız.

Çalışma pratikler ve grup egzersizleri içermektedir.

Derin İlişki: İlişki Seviyeleri

İkili ilişkilerin seviyeleri ve bu seviyelerin bize getirdiği zorlukları tartışacağımız bu modülde daha derin bağlantı kurmanın yollarıyla birlikte özgürleşmenin ve aynı zamanda da sevgiyle bağ kurmanın yollarını araştıracağız.

Araştıracağımız ilişki seviyeleri:

1: Geleneksel İlişki

2: Eşitliğe Merhaba

3: Armağanlar Sunmak