Sıkça Sorulan Sorular

Analitik Psikoloji Nedir?
Analitik Psikoloji, Jung’un teorisi, psişeye yaklaşımı, analiz veya derinlik psikoterapisi yöntemi için kullandığı terimdir. Jung bu terimi Freud’un yaklaşımından ve Freud’un “psikanaliz” olarak adlandırdığı analiz türünden ayırt etmek için kullanmıştır. Bugün Jung’un terapötik uygulama modelini tanımlamak için en sık kullanılan ifade “Jung analizi” ya da “Jungiyen analiz”dir. Hangi terimin kullanıldığına bakılmaksızın, işin amacı, psişenin bilinçli ve bilinçsiz unsurlarını birbirleriyle daha iyi bir ilişkiye sokmaya çalışmaktır.

“Jungiyen” analiz nedir?
Jungiyen analiz, C. G. Jung’un psikolojik dengeye ve bütünlüğe doğru ilerlemek ve psikolojik acıya rahatlama ve anlam getirmek için analizanın* bilincini artırmayı amaçlayan özel bir derinlik psikoterapisi (depth psychotherapy) şeklidir. Süreç, depresyon ve anksiyete gibi çok çeşitli duygusal bozuklukları tedavi edebilir ve ayrıca psikolojik büyümeyi sürdürmek isteyen herkese yardımcı olabilir. Jung yaklaşımının merkezinde, kişiliğin bilinçli ve bilinçsiz yönlerinin, yeni tutumlar ve amaca yönelik şekilde yeniden düzenlenmesi yer alır.

* Analizan: analizden geçen kişi.

Jungiyen analiz nasıl çalışır?
Jung yaklaşımı kullanılarak yapılan analiz veya derinlik psikoterapisi hem bağlılık hem de düzenli katılımcı olmayı gerektirir. Seans sıklığı önceden belirlenmemiştir, ancak her bir vakanın benzersiz gereksinimlerine uygun olarak analist ve analizan tarafından karar verilir. Analiz süreci her bireyin ihtiyacına göre değişir ve aylara veya yıllara yayılabilir.

Seansların odağı, hastaların günlük yaşamlarındaki deneyimlerin, geçmişe dair anıların, bu tür anılara yanıt olarak yükselen duygu ve projeksiyonların, rüyalardan veya bilinçdışından gelen imgelerin analizan ile çalışılmasını içermektedir. Analist ve analizan arasındaki ilişkinin bütünlüğü ve gücü bu süreçte çok önemli bir rol oynamaktadır. Gizlilik kesinlikle korunur.

Bu çalışma hem analist hem de analizan açısından ciddi bir taahhüt gerektirir. Jung, birey için bu tür çalışmaların çok talep kâr ve zor olduğunu kabul etmişti: “Bu, kendine evet demek, kendini en ciddi görev olarak kabul etmek, yapılan her şeyin bilincinde olmak ve onu tüm şüpheli yönleriyle sürekli gözlerinin önünde tutmak meselesidir.” 

Bilinçdışı ile bağlantı kurmak için analizanın fantezilerinde, hayallerinde, yaratıcı projelerinde ve günlük deneyimlerinde kendiliğinden ortaya çıkan imgeler kullanılır. Bu imgelerin çoğu arketipseldir ve mitlerde, masallarda ve dini geleneklerde görülür. Bu tür imgelere odaklanmak ve onlarla çalışmak, kişisel dönüşüme yol açan yeni olasılıkları katalize eden enerjiyi üretir. Yani analiz, kişinin otantik benliğiyle daha anlamlı bir şekilde yaşadığı bir hayata yol açan derin, dönüştürücü bir deneyim olabilir.

Analiz ve terapi arasındaki fark nedir?
Jungiyen analiz, analitik psikoloji kapsamlı bir lisansüstü eğitimden ve deneyimli bir analistin eşliğinde uzun süreli analizden geçmiş bir analist tarafından uygulanır. Jungiyen analiz, eğitimlerinin bir parçası olarak herhangi bir kişisel analiz veya derinlik psikoterapisi geçirmesi gerekmeyen profesyoneller tarafından uygulanan bilişsel-davranışçı terapi de dahil olmak üzere diğer psikoterapi biçimlerinden farklıdır. Birçok terapist psikoterapi alanında çok az lisansüstü eğitim alır veya hiç almaz. 

Jungiyen analizin amacı, bilinçdışının acıya veya işlevsiz davranışlara neden olabilecek yönlerinin farkındalığını ve anlaşılmasını kolaylaştırmaktır. Oysaki terapinin amacı genellikle sadece semptom rahatlaması sağlamak ve kişinin hayatını daha kolay geçirmesini sağlamaktır. 

Jungiyen analiz, kişilikte geleneksel tedavilerin etki edebileceğinden daha derin ve uzun süreli değişiklikler elde etmek için bilinçli farkındalığın altında yatan düşünce ve eylemlerimizdeki kişisel ve kolektif motivasyonları inceler. 

Jungiyen analizin diğer analiz ve derinlik psikoterapisi biçimlerinden farkı nedir?
Jung analizinin temel amacı, psişik gelişimin devam edebilmesi için psişenin bilinçli ve bilinçsiz kısımları arasında hayati bir ilişki kurmaktır. Jung, Freud’un aksine, bilinçdışını sadece bastırılmış anıların deposu olarak değil, psişik enerjinin ve iyileşmenin kaynağı olarak görüyordu. 

Diğer analiz biçimleri gibi Jungiyen analiz de günlük hayatımızda cinsiyet, agresyon ve insan ilişkilerinin rollerini önemser, ancak aynı zamanda yaratıcı ifade ve manevi ihtiyaçlarımıza da insan psişesinin temel yönleri olarak saygı duyar.

Jung, eski kalıplara sıkıştığımızda ve işleyişimizde fazla tek taraflı hale geldiğimizde patoloji veya semptomlar geliştirdiğimizi düşünüyordu. Örneğin, aşırı rasyonel ve mantıklı hale geldiğimizde, işe çok fazla odaklandığımızda ve yaratıcı potansiyellerimizi kişiliğimize entegre edemediğimizde dengesiz bir yaşam sürmeye başlarız. Jung, bu dengesizliği ödünleyen bir psişik faktör olduğunu öne sürerek analizin bu tek taraflı tutumun dengelenmesinde yardımcı olacağını, bunun da bilinç ve bilinçdışı arasında ilişki kurarak yapılabileceğini öne sürmüştür. 

Bizi terapi ya da analize iten genelde rahatsız edici semptomlardır ve bu semptomların altında yatan daha derin nedenleri anlamazsak ve sadece rahatlamalarına odaklanırsak bu altta yatan gerçek sorunların başka şekillerde (ilişkilerde zorluklar, bağımlılık yapıcı davranışlar, fiziksel semptomlar veya duygusal bloklar şeklinde) yeniden ortaya çıkması muhtemeldir.

Jungiyen analistle çalışmak için rüyalarımı hatırlamam gerekiyor mu?
Rüyalar genellikle Jung analizinde merkezi bir rol oynasa da bilinçdışı yönlerine erişmenin ve onlarla çalışmanın tek yolu rüyalar değildir. Bilinçdışına erişmenin birçok yolu vardır. Bunlar arasında fanteziler, anılar, imgesel ve yaratıcı projeler, günlük tutmak, bedensel hareket, günlük hayatımızın olayları ve analitik etkileşimlerin kendileri bulunur ve bunların hepsi de psişeye sembolik bir yaklaşımı teşvik edebilir. Bununla birlikte, birçok kişi Jung analizi sürecine başladığıyla rüyalarını daha çok hatırlamaya başlar.

İlk Analiz Seansından Ne Beklemeliyim?
Genellikle analistler, analitik ilişkinin elverişli görünüp görünmediğini belirlemek için bir veya iki deneme seansı için analizan adayıyla bir araya gelirler. Analizan adayının rüyaları, devam etme kararı almak konusunda yardımcı olabilir. Her iki taraf da ilişkinin tatmin edici göründüğünü kabul ederse oturumlar için düzenli bir programa başlanır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s