YAKINLIĞIN DÖNÜŞTÜRÜCÜ GÜCÜ: Uyanmış Tek Eşliliğe Yolculuk

img-20180810-wa0019

Robert Augustus Masters’ın Türkçe’ye çevrilen yeni kitabı Didem Çivici editörlüğünde raflarda…

Yakın ilişki uzun yıllar boyunca ruhsal yaşama ikincil bir alternatif olarak görülmüş ve bu şekilde deneyimlenmiştir. Son zamanlardaysa, apayrı alanları ve otomatiğe bağlamış ilişkileri devam ettirmek yerine, ruhsal ve özel yaşantılarımızı bir bütün haline getirme gereksinimi giderek daha belirgin bir hale gelmeye başlamıştır. Aldatma ve boşanma vakalarının artış göstermekte olduğu göz önünde bulundurulduğunda, yakınlığın özgürleştirici gücünün derinlemesine anlaşılamadığı ortadadır. Genellikle ilişkiler zorlaşmaya başladığında geri çekilir, kurulacak daha derin ilişkilerin mükâfatlarını elimizden kaçırmış oluruz.

Olgunlaşmamış tek eşlilikten olgunlaşmış tek eşliliğe geçiş sadece bir partnerle yakınlık durumunu ergin hale getirme yolculuğu değil, aynı zamanda kendimize ait alanlar içinde ve bu alanlar arasında çıktığımız, varlığımızın geri kalan kısmı tarafından kabul edilmesi ve bütünleşmesi çok zor olabilecek bir yolculuktur. Yakınlığın dönüştürücü gücü, yakın ilişkileri dört-aşamalı bir mercek altında inceliyor: ben-merkezli, biz-merkezli eş bağımlı, biz-merkezli eş bağımsız ve merkezlenmiş. Bu konuda, bir psikoterapist ve spiritüel danışman olarak yılların deneyimine sahip olan Masters okurlarına yalnızca tepkisellik, fikir ayrılığı, utanç, öfke, korku ve şüpheden oluşan o sık çalılık arasında yollarını nasıl bulacaklarını göstermekle kalmıyor, aynı zamanda bunları yepyeni bir ışık altında anlamalarını sağlıyor ve böylelikle kişinin kendisiyle ve partneriyle daha derinden ilişki kurmasını, yepyeni güven, bağlılık ve sevgi düzeylerinin oluşmasını mümkün kılıyor.

TÜRKÇE ÇEVİRİYE EDİTÖRÜN NOTU

İlişkiler belki de en can alıcı ve hayati konularımızın başında geliyor. Bizi iyi hissettirecek, ihtiyaçlarımızı karşılamasını umduğumuz birlikteliklerde mutlu olmayı arzulayarak ya evleniyor ve aynı evliliğin içerisinde büyümeyi bekliyoruz ya da ilişkiden ilişkiye geçerek umudumuzun yitip tükenmesine ön ayak oluyoruz. Bir ilişkide yaratamadığımız her ne varsa, bir sonrakinde daha iyisini var edebilmeyi umut ederken çoğunlukla da işin en meşakkatli kısmını es geçiyoruz: Kendi yolculuğumuzu derinleştirmek.

İçerisinde yaşadığımız yüzyılın başka pek çok konuda olduğu gibi ilişkiler konusunda da acımasız olduğunu düşünüyorum. Tüketime odaklı abur cubur hayatlarımızın içerisinde sıkışıp kalan en değerli hazinelerimizin gün ışığına çıkabileceği ilişkiler ne yazık ki en iyiyi arama sevdasıyla sandviç gibi yenip tüketiliyor. Oysaki bir ilişki, bireyin kendi insani yolculuğunun kök salabileceği bir toprak, iki kişinin kendi kırılganlıklarını dürüstçe ve şeffaflıkla açabildikleri sürece de bir güç ve yaşam kaynağı haline gelebilir. Fakat bu zamanda yaşayan insanlar olarak çoğunlukla ilişki alanının bu hizmetini bilmiyoruz.

Robert Augustus Masters, senelerdir takip ettiğim ve Spiritual Bypass’ın da içinde bulunduğu çok sayıda kitabını okuduğum bir yazar ve eğitmen. Masters bu kitabında benim için kıymetli bir konuya, ilişkilerde derinleşmek ve bu derinleşmenin bireylerin yaşamlarına olan hizmetine değiniyor ve bunu özellikle de çok eşlilik kavramlarındaki sağlıksız boyutları ele alarak ve özenli şekilde yapıyor. Tüketim toplumu olarak tek eşliliği neredeyse unuttuğumuz (eş ve ilişki değiştirmeyi de çok eşlilik olarak ele alırsak) bugünlerde ilişkiler konusunda etkili ve incelikli bir rehber olarak sunulmuş olan bu kitabın değerli bir armağan olduğu fikrindeyim. Yıllardır kitaplığımda bekleyen ve en sonunda dilimize kazandırılması için eyleme geçtiğim, Ganj yayınevi ailesinin ve sevgili dostum Sibel Ergün’ün desteğiyle elimde tutabildiğim bu kitabın kadına ve erkeğe ilişkiler alanında destek ve rehber olmasını ümit ediyorum.

Didem Çivici

“Vahşi Kadın’ın Yolculuğu” kitabının yazarı

www.didemcivici.com